Jag förstår att du blev skrämd. Det känns väldigt obehagligt med elstötar och alla vet ju också att det kan vara farligt. Men jag kan lugna dig. Det är inte någon fara för dig, och jag tycker inte att du behöver söka läkarhjälp.
Elektriska apparater består bland annat av något som kallas en kondensator. Det är i korthet en elektronisk komponent som lagrar ström en kort stund, för att utjämna små skillnader i strömtillförsel. Det som hände var att du fick en stöt från den lilla ström som var lagrad i kondensatorn. Jag vet inte om det har någon betydelse att din dotter tryckte på knapparna eller inte.
Det som händer när du får en elektrisk stöt är att det går ström igenom kroppen. Hur stora skador du får beror på vilken spänning strömmen har, hur stor yta som utsätts för strömmen och under hur lång tid. I ditt fall är det som sagt låg spänning, och liten yta under kort tid, så det är inte någon fara.
Läs gärna vår text om elolyckor, för att få veta mer om detta.