Endoskopimottagning, Södertälje sjukhus

Rosenborgsgatan 10, Hus 19 Plan 7A, Södertälje

Visa på kartaVägbeskrivning

Telefonnummer
Telefontider
DagÖppettiderKommentarer
MåndagDygnet runtTelefonsvarare
TisdagStängt
OnsdagStängt
TorsdagStängt
FredagStängt
LördagStängt
SöndagStängt
Växeltelefon

Öppettider
DagÖppettiderKommentarer
Måndag08.00–15.30
Tisdag08.00–15.30
Onsdag08.00–15.30
Torsdag08.00–15.30
Fredag08.00–14.00
LördagStängt
SöndagStängt

Besöksadress:
Rosenborgsgatan 10, Hus 19 Plan 7A, Södertälje
Län, kommun:
Stockholms län, Södertälje
Postadress:
Södertälje Sjukhus, 152 86 SÖDERTÄLJE
Webbplats:
http://www.sodertaljesjukhus.se/for-patienter/mottagningar/endoskopimottagningen/

Välkommen till endoskopimottagningen på Södertälje sjukhus


På endoskopimottagningen utför vi:


- Undersökningar av magsäcken (gastroskopi).

- Undersökningar av tjocktarmen (koloskopi).

- Undersökning av tjocktarmens sista del (sigmoideoskopi).


Undersökningarna utförs av kirurg- eller medicinläkare. På mottagningen arbetar både undersköterskor och sjuksköterskor som assisterar vid undersökningarna. Vi utför cirka 2 500 undersökningar per år. Huvuddelen av patienterna kommer hemifrån för utredning av blodbrist eller besvär från magsäck eller tarm. Undersökningarna utförs också på patienter som ligger inne på vårdavdelningarna på vårt sjukhus.


Vi har gedigen kunskap om mag- och tarmkanalens funktion och sjukdomar och utbildar oss regelbundet för att behålla den kompetensen aktuell. För oss är det viktigt att vården som du får hos oss är av hög kvalitet. Vi vill uppmuntra dig till delaktighet i din egen vård och målet är att du som patient/närstående känner dig trygg, får bra information och blir bra bemött under ditt besök hos oss. Vid frågor är du välkommen att kontakta oss på 08-123 240 60.


Telefonsvararen är öppen dygnet runt. Ring för att:


- Boka tid för att bli uppringd

- Avboka ditt besök

- Beställa tolk


Ägarform: Region

Verksamheten tillhör Region Stockholm.

På endoskopimottagningen utför vi:

  • Gastroskopi är en undersökning av matstrupe, magsäck och tolvfingertarm. Undersökningen görs med hjälp av gastroskop, ett instrument som är format som en smal slang och som förs in via svalget. Undersökningen tar cirka 3-5 minuter.

  • Koloskopi innebär en undersökning av tjock- och ändtarmen. Undersökningen görs med hjälp av koloskop, ett instrument som är format som en lång slang. Detta förs in via ändtarmsöppningen och sedan följer man veckningarna i tjocktarmen tills man har kommit genom hela tjocktarmen och ser tunntarmen mynna ut i tjocktarmen. Då drar man ut koloskopet och inspekterar noga slemhinnan hela vägen ut.

  • Sigmoideoskopi innebär en undersökning av ändtarmen och tjocktarmens nedre del. Undersökningen görs med hjälp av ett instrument format som en slang. Detta förs in via ändtarmsöppningen och därefter följer man veckningarna tills man har undersökt den S-formade delen av tarmen som kallas sigmoideum (tjocktarmens nedre del). Då drar man ut instrumentet och inspekterar noga slemhinnan hela vägen ut.

  • Vid endoskopiskt ultraljud används en böjlig slang med både videokamera och ultraljud. Den förs in via munnen ner i svalget och matstrupen. Man kan då både se insidan av övre mag-tarmkanalen samt både utsidan och insidan av gallvägarna. Med EUS kan läkaren se om du har en sjukdom i gallvägarna och bukspottkörteln, och behandla den. Man kan även se bakomliggande organ, tex. lever, lymfkörtlar och bukspottkörtel. Vid behov kan provtagning ske. Undersökningen kan ta upp till en timma att genomföra.

Remisskrav

Vi tar emot dig som har fått en remiss skickad till oss. Kontakta din vårdcentral för att få remiss.

Inför gastroskopi

Före undersökningen ska du vara helt fastande (inte äta, dricka eller ta mediciner) på minst sex timmar före undersökningen.

Efter att du anmält dig i huvudkassan så går du till vårt väntrum i hus 19, plan 7A där vi hämtar dig när det är din tur.

Inför koloskopi

Före undersökningen ska du göra en tarmsköljning. Du får både recept på tarmsköljningsmedlet och instruktioner om hur det ska drickas i kallelsebrevet. Receptet ska du hämta ut från Apoteket i god tid före besöket och läs gärna instruktionerna i god tid så att du hinner att kontakta oss om frågor uppstår.

Efter att du anmält dig i huvudkassan så går du till vårt väntrum i hus 19, plan 7A där vi hämtar dig när det är din tur. Du får byta om till en undersökningsskjorta i omklädningsrummet innan du kommer in i undersökningsrummet. Där kommer du få en kanyl i armen av en sjuksköterska för att du, vid behov, enkelt ska kunna få medicin under undersökningen. Under tiden kommer du få information om koloskopiundersökningen och kan ställa dina egna frågor.

Inför sigmoideoskopi

Från kallelsebrevet som du har fått framgår om du ska förbereda dig inför besöket. Oftast instrueras du att ta två mindre lavemang (Klyx) hemma inför besöket. Lavemangen köper du receptfritt på Apoteket. Det förekommer också att man inte behöver ta någon förberedelse alls. I så fall kan du gå på toaletten och tömma tarmen som vanligt om det finns naturligt behov för det.

Efter att du anmält dig i huvudkassan så går du till vårt väntrum i hus 19, plan 7A där vi hämtar dig när det är din tur.

Under gastroskopi

I undersökningsrummet får du information om undersökningen och får tillfälle att ställa dina egna frågor. Du får dricka en liten mängd medicin som heter Minifom för att minska eventuella luftbubblor i magsäcken. För att minska obehaget av instrumentet kommer du få bedövning av svalget, den sprayas direkt innan undersökningen och sitter i cirka 30 minuter. Bedövningen eller undersökningen påverkar inte andningsvägarna på något sätt utan du kan andas normalt under hela undersökningen.

Gastroskopiundersökningen görs av en läkare men det finns vanligtvis både en sjuksköterska och en undersköterska med på rummet för att hjälpa till.

Själva undersökningen tar bara cirka 5 minuter men räkna med att hela besöket tar ungefär 20 minuter, då det ingår samtal både före och efter undersökningen.

Under koloskopi

Koloskopiundersökningen görs av en läkare men det finns vanligtvis både en sjuksköterska och en undersköterska med på rummet för att hjälpa till. Undersökningen tar cirka 30 minuter men det kan gå fortare eller ta längre tid beroende på hur tarmen är.

Det viktiga är inte att det ska gå fort utan att undersökningen görs så att du som patient känner minsta möjliga obehag. Om du behöver så kan du få lugnande, eller smärtstillande, medicin under undersökningen.

Under sigmoideoskopi

Sigmoideoskopiundersökningen görs av en läkare men det finns vanligtvis en sjuksköterska och/eller en undersköterska med på rummet för att hjälpa till. Undersökningen tar cirka 10-15 minuter men det kan gå fortare eller ta längre tid beroende på hur tarmen är.

Efter gastroskopi

Läkaren som har gjort undersökningen ger besked om resultatet direkt efter undersökningen.

Om du har fått lugnande medicin under endoskopiundersökningen får du vila i en halvtimme innan du går hem. Du ska inte köra bil den dagen om du fått lugnande medicin.

Du får äta och dricka efter cirka 30 minuter efter avslutad undersökning. Det är för att svalgbedövningen kan göra att man inte känner hur man sväljer och då kan man lätt sätta i halsen.

Efter koloskopi

Läkaren som har gjort undersökningen ger besked om resultatet direkt efter undersökningen.

Har du fått medicin under koloskopiundersökningen får du vila i en halvtimme i omklädningsrummet innan du går hem. Du ska inte köra bil den dagen om du fått medicin. Du får äta och dricka som vanligt direkt efter undersökningen. Det är möjligt att du känner att luft finns kvar i tarmen i form av magknip efter undersökningen. Luften kommer snabbare ut om du rör på dig, till exempel går en promenad.

Efter sigmoideoskopi

Läkaren som har gjort undersökningen ger besked om resultatet direkt efter undersökningen.

Du får äta och dricka som vanligt direkt efter undersökningen. Det är möjligt att du känner att luft finns kvar i tarmen i form av magknip efter undersökningen. Luften kommer snabbare ut om du rör på dig, till exempel går en promenad. 

Till toppen av sidan