Aktiviteter för vuxna

Vardagssamtal i Eskilstuna

Innehållet gäller för Sörmland

Den här kursen riktar sig till vuxna personer som fått diagnos inom autismspektrumet och som vill träna på grundläggande samtalsfärdigheter. Du som går kursen bör ha god diagnoskunskap, till exempel genom att tidigare ha gått diagnoskurs på habiliteringen.

Syfte och innehåll

Under kursen kommer du att få lära dig mer om kommunikation med andra människor. Vi kommer att gå igenom olika teman som till exempel kroppsspråk, inledning och avslutning av samtal. Det ges vissa möjligheter till praktisk övning under träffarna. Träning i form av hemuppgifter rekommenderas.

Målgrupp

Personer från 18 år med autismdiagnos

Plats

Habiliteringsmottagningen Eskilstuna, Odlarvägen 3,  Mälarsjukhuset.

Tid

Insatsen består av 7 sammanhängande tillfällen. Anmälan sker till samtliga. Första tillfället är särskilt viktigt. Följande tillfällen bygger på att man deltagit vid tillfälle 1.  

  • Onsdag 28 oktober kl. 13.30–15.30
  • Onsdag 4 november kl. 13.30–15.30
  • Onsdag 11 november kl. 13.30–15.30
  • Onsdag 18 november kl. 13.30–15.30
  • Onsdag 25 november kl. 13.30–15.30
  • Onsdag 2 december kl. 13.30–15.30
  • Onsdag 9 december kl. 13.30–15.30

 

Anmälan

Sista anmälningsdag tisdag 6 oktober. Gå till anmälan genom att fylla i formuläret via denna länk webbanmälan alternativt kontakta habiliteringsmottagningen på telefonnummer 016-10 32 59.

Kontaktperson

Mariamne Söderström
Psykolog

Maria Anderstedt
Specialpedagog



 

 

Till toppen av sidan