Välj logopedimottagning för barn och unga i Skåne
Innehållet gäller SkåneDu som bor i Skåne väljer själv vilken logopedimottagning som ditt barn ska få vård hos. Det behöver inte vara den som ligger närmast där du bor. Om du inte är nöjd med den mottagning som du har valt kan du byta.
Så väljer du
Vanligtvis skriver personal på barnvårdcentralen eller inom elevhälsan först en remiss. I vissa fall kan remissen skrivas av andra, exempelvis en barnläkare eller en läkare på vårdcentralen.
Du kan sedan välja vilken mottagning som ni vill söka vård hos. Du kan själv kontakta mottagningen som du har valt eller be personalen att skicka remissen dit.
Logopedimottagningar som du kan välja
Logopedimottagning Barnlogopederna Lund
Logopedimottagning Helsingborg
Logopedimottagning Kristianstad
Logopedimottagning Konsensus Malmö
Logopedimottagningen Trelleborg
Logopedimottagningar som också utreder dyskalkyli
Logopedimottagningar som också utreder dyskalkyli
När du redan har kontakt med habiliteringen
Du som har kontakt med en habiliteringsmottagning för barn och unga kan höra av dig till någon av Region Skånes logopedimottagningar. Dessa mottagningar har driftsformen region i länken nedan.
Du ser driftsformen sist under Om oss-rubriken på varje mottagning.
Vad kan barn och unga få hjälp med?
Inom hälso- och vårdvalet i Skåne kan barn och unga få hjälp med vissa utredningar och behandlingar.
Barn som inte börjat skolan
- Barn upp till sex år kan få hjälp med utredning och behandling för svårigheter i utvecklingen av sitt tal och språk.
Barn och unga som går i skolan
- Barn och unga som går i skolan kan utredas för svårigheter i utvecklingen av sitt tal och språk. De kan också utredas för dyslexi – att ha svårt att läsa, skriva och stava.
- På vissa mottagningar görs också utredningar för dyskalkyli – att ha svårt att räkna.