Aktuellt i Sörmland

Världsnjurdagen 12 mars - hur mår dina njurar?

Innehållet gäller för Sörmland

Viktigt att fånga upp njursjukdom tidigt!

Elisabeth Wolpert, distriktsläkare på Vårdcentralen Ekensberg svarar på frågor om njursjukdom och hur vårdcentralen jobbar med att fånga upp patienter tidigt.

Vilken är den vanligaste njursjukdomen?

- Här på vårdcentralen är det njurskador som uppkommit av ett högt blodtryck och/eller högt blodsocker som varat i flera månader. Det leder till skador i de små blodkärlen i njurarna.

Vilka är vanliga symtom på njursjukdom? Vad ska man vara uppmärksam på?

- Den njursjukdom som vi behandlar på vårdcentralen utvecklas långsamt över många år och ger inga symtom alls under lång tid. Symtomen kommer först när man förlorat mer än hälften av sin njurfunktion. Därför är det viktigt att ha koll på sitt blodtryck och sitt blodsocker och om dessa värden är förhöjda behandlar vi dem. På så sätt går det att behålla en god njurfunktion längre och slippa njurskador som ofta kommer med högre ålder.

Vad ska man göra om man misstänker att man har en njursjukdom?

- Vi tar prover på de patienter som redan har fått diagnos på högt blodtryck, högt blodsocker och/eller hjärtsjukdom. Patienter som har dessa diagnoser kallar vi till kontroller regelbundet.

Vad ska man tänka på om man har en njursjukdom?

- Vårdcentralen ska behandla högt blodtryck och högt blodsocker och hjälpa patienten att hålla målvärden. Det man tänka på och kan göra själv är att minska saltintaget, motionera regelbundet, sluta röka samt vara sparsam eller sluta helt med alkohol och sötsaker.

 

Hur kan man upptäcka njursjukdom tidigare? Vårdcentralen Ekensberg i Nyköping testar ett nytt förebyggande arbetssätt:

- Under två månader, fram till och med den 12 maj, testar vi på vår vårdcentral ett nytt sätt för att se om vi kan upptäcka njursjukdom tidigare, genom att erbjuda drop in-för kontroll av blodtryck och fastande blodsocker (fastande innebär att man inte ska ha ätit på 12 timmar innan provet). 

- Vi riktar oss till alla som är listade hos oss men som inte har några diagnoser sedan tidigare och inte brukar vara på vårdcentralen. Särskilt vill vi uppmuntra de med en stillasittande livsstil, mindre hälsosamma kostvanor samt de med diabetes i den nära familjen att komma och kontrollera sina värden, säger Elisabeth Wolpert, specialist i allmänmedicin och Region Sörmlands representant i arbetsgruppen för det nationella vårdprogrammet för kronisk njursjukdom.

Mer information och detaljer om hur aktiviteten går till Vårdcentralen Ekensberg finns här: 1177.se/vc-ekensberg

 

Till toppen av sidan