Cancerskola för patienter och närstående
Har du eller någon nära dig cancer? Vill du veta mer om sjukdomen och rehabilitering? Välkommen till cancerskolan som startar 10 mars 2026.
Cancerskolan är till för dig som har cancer eller är närstående och bor i Gävleborg. Du får kunskap om cancersjukdom, behandling och hur du kan må bättre i vardagen. Du får också råd om hur du kan hantera det som förändrats i livet.
Cancerskolan ger dig också verktyg så att du själv kan vara med och påverka ditt mående och på så sätt främja livskvalitén. Rehabilitering är en viktig del av din cancerbehandling.
Cancerskolan består av 6 föreläsningstillfällen som handlar bland annat om fysisk aktivitet, mat, relationer, barn som närstående och vardagsbalans. Du träffar till exempel läkare, sjuksköterskor, kuratorer, dietist, logoped och fysioterapeut.
Delta på plats eller hemifrån via länk
Du kan välja att
- vara med på plats på sjukhusen i Gävle, Hudiksvall eller Bollnäs
- eller följa föreläsningarna hemifrån via länk.
Föreläsningarna sänds från Gävle sjukhus. Du ser och hör föreläsarna om du är med på distans, men de ser inte dig. Du kan ställa frågor. Det är gratis att delta och fika ingår.
Tid: Tisdagar 17.00–19.00, 10 mars–14 april.
Så här anmäler du dig
Anmäl dig senast 5 mars till cancerrehab.onkologen@regiongavleborg.se
Du kan också anmäla dig via sms till 072–230 10 54 (Anna-Carin Öberg).
Anmälan är till alla 6 föreläsningstillfällen.
Uppge:
- namn
- e-postadress om du skickar ett sms
- om du vill vara med på plats (och i så fall var) eller via länk
- om du är närstående eller har egen erfarenhet av cancer.
Platser: Gävle: 80, Hudiksvall: 12, Bollnäs: 15
Hemifrån via länk: obegränsat antal
Programmet skickas ut efter anmälan och publiceras här på sidan.
Behöver du teckenspråkstolk?
Hör av dig så snart som möjligt till: cancerrehab.onkologen@regiongavleborg.se