|
|
Skabb / Vad kan man göra själv?
Reviderad: 2007-12-18
|
Skabb är ett litet djur, ett kvalster, som tar sig in i huden och gör gångar där det lägger ägg.
Om man har skabb är det vanligt att man får klåda, särskilt på natten. Ibland kan det klia så mycket att man river upp sår som blöder. Även små rödaktiga knottror eller blåsor kan uppstå på huden. Ett fåtal får mer utbredda utslag som liknar eksem. Det är en allergisk reaktion mot skabbdjuret.
Klådan brukar vara värst på insidan av handlederna, mellan fingrarna, kring naveln och runt bröstvårtorna. Hos män är det vanligt med klåda på penis. Spädbarn kan få skabb i handflator och på fotsulor. | | Man kan bli smittad om man har nära kroppskontakt med någon som har skabb. Ofta överförs smittan i sängvärmen - om man har sexuell kontakt eller om familjemedlemmar har mer långvarig hudkontakt genom att hålla handen, kramas eller sova i samma säng. Smittrisken är liten vid vanlig tillfällig kroppskontakt på arbetet, förskola eller skola.
Det kan dröja två till tio veckor från det att man har smittats tills det börjar klia, men man kan smitta andra även innan det börjar klia.
Skabb från djur, till exempel katt och andra husdjur, kan inte få fäste på människan och föröka sig, men man kan få övergående besvär med klåda och utslag. | | Om man vet att man har blivit smittad kan man använda ett receptfritt läkemedel, Tenutex, som finns på apotek. Men om man är osäker på vad klådan och utslagen beror på ska man kontakta läkare först eftersom besvären kan ha andra orsaker och kräva annan behandling.
Tenutex smörjs in på kroppen och ska sitta kvar ett dygn. Följ noga bruksanvisningen som följer med förpackningen. I samband med behandlingen ska man även tvätta kläder, sängkläder och handdukar.
Partner och familjemedlemmar bör behandla sig samtidigt. Annars finns risken att den som är smittad, men ännu inte har fått klåda, fortsätter att sprida smitta.
Om man inte blir bra efter en behandling ska man inte smörja på nytt utan rekommendation från läkare, eftersom medlet kan verka irriterande på huden. | | Efter behandlingen med Tenutex kan klådan ofta fortsätta i en eller ett par veckor. Man kan smörja in de områden som kliar med en mild hydrokortisonkräm för att lindra besvären. | | Om man är osäker på om det är skabb ska man kontakta vårdcentralen. Det ska man också göra om man har behandlat sig med Tenutex och det fortfarande kliar efter tre veckor.
Om man misstänker att ett barn under ett år har fått skabb, ska man också kontakta vårdcentralen. Tenutex rekommenderas inte till så små barn, i stället finns det ett receptbelagt medel som heter Nix.
Om man är gravid är det viktigt att en läkare säkerställer att det är skabb innan man använder läkemedlet. | | Malin Bäckström, sjuksköterska, Stockholm | | Bertil Marklund, professor och specialist i allmänmedicin, Vänersborg
Allt innehåll är också bearbetat, granskat och godkänt av redaktionen, den medicinske chefen och redaktionsrådet vid 1177.se.
Synpunkter på innehållet? Kontakta redaktionen
| |
|