|
|
Kondylom / Symtom och diagnos
Reviderad: 2008-10-09
|
Eftersom kondylom är vårtor syns de för det mesta med ögonen eller känns med fingrarna. Det kan vara svårt för kvinnor att undersöka sig själva, men med hjälp av en spegel brukar det gå bra.
Om en man inte själv kan se kondylom på sin penis eller pung är det ovanligt att det finns några där. Det kan däremot vara lätt att förväxla kondylom med andra vårtliknande, normala förändringar, framför allt i fåran under ollonet.
En kvinna som vill vara helt säker på att hon inte har kondylom kan gå och undersöka sig hos en läkare, till exempel en gynekolog, eller en specialkunnig barnmorska. De kan använda till exempel förstoringsglas eller speciella mikroskop som gör det lättare att ställa diagnos. Förr baddade man ibland med utspädd ättikslösning för att undersöka om en person hade kondylom. Men den metoden är inte särskilt bra och används numera sällan.
Vid en undersökning hos läkare eller barnmorska kan man bara få hjälp att hitta eventuella kondylom. Det går inte att ta något blodprov eller annat prov som visar om det finns virus eller inte. | | Om man har förändringar i underlivet ska man gå och undersöka sig. Man kan vända sig till en vårdcentral, en ungdomsmottagning, en hud- eller venerologisk mottagning eller RFSU. Det finns också mottagningar för sexuellt överförbara sjukdomar. De har olika namn på olika ställen i landet, till exempel mottagningen för sex- och samlevnad, Sesam, STD eller STI. STD står för sexually transmitted diseases, sexuellt överförbara sjukdomar, och STI är en förkortning av sexually transmitted infections.
Den som undersöker kan skilja kondylom från till exempel normala varianter i utseendet eller olika hudsjukdomar och föreslå rätt behandling.
Ibland kan läkaren använda sig av vävnadsprov. En liten bit av förändringen nyps då bort efter lokalbedövning och undersöks i laboratorium med mikroskop. Man kan då se de speciella mönster i vävnaden som virusinfektionen kan ge. Men för det mesta behövs det inte. Läkare brukar kunna se direkt om det är kondylom eller inte. Ofta tas också prover för att leta efter andra könssjukdomar, till exempel klamydia.
Om man som vuxen kvinna inte har tagit något cellprov de senaste två till tre åren kan det bli aktuellt med ett sådant prov. | |
|