Senast reviderad 2010-10-01
Kan man ersätta ett stent i kranskärlen med ett nytt?
Fråga
Kan en PCI upprepas och stent ersättas av ett nytt stent om så skulle behövas? Hur länge håller ett stent i allmänhet?
Om läkemedel skall införas i ett skadat kärl i samband med ballongvidgning, när ska man börja med detta och hur beprövad är denna behandling i andra länder?
Svar
En ballongvidgning (PCI) kan i princip upprepas flera gånger. Hur man gör när man satt in en stent vet jag faktiskt inte, men sedan en stent suttit ett par veckor kan man inte ta bort den. Man vet att inom omkring ett halvår blir det förträngningar igen i ett fall av fem. Detta beror delvis på en celltillväxt på insidan av kranskärlet där man satt in stenten.
Det finns en ny form av stent som är beklädd på sin yta med en form av läkemedel som frigörs lokalt och i stor utsträckning tydligen kan hämma den tillväxt av celler som leder till återförträngingen. Dessa stentar är betydligt dyrare men används mer och mer, även i Sverige.
Det finns en typ av läkemedel som de flesta får i samband med och ett tag efter PCI med insättande av stent. Den heter klopidogrel (Plavix) och de flesta tycks anse att den bör man ta upp till en till tre månader efter ingreppet. Sedan skall man fortsätta med acetylsalisylsyra (Trombyl) för att motverka proppbildning. Dessa principer är nog rätt lika i olika länder och bygger på internationella studier med dessa läkemedel.
Om det skulle bli en ny förtränging på samma ställe i ett kärl och det inte går att göra PCI med ny stent kan man ju i en del fall göra bypassoperation.
Anders Hernborg, Läkare, specialist i allmänmedicin