Åksjuka är mycket påfrestande. Åksjuka, sjösjuka eller rörelsesjuka beror på att det kommer impulser till hjärnan som inte stämmer. Från kroppen får man signaler att underlaget rör på sig på ett oregelbundet sätt, samtidigt som ögonen ser att rummet är stilla. Detta leder till en konflikt i hjärnan som hos somliga utlöser sjukdomssymtomen. Och har man väl börjat må illa och kräkas så blir det lätt värre och värre. Att man inte kan äta och dricka bidrar också till ökade symtom.
Vid längre resor så blir man van. Det är ytterst sällan åksjukan sitter i mer än tre dygn.
Det viktiga vid åksjuka är att förebygga illamåendet. Man ska äta ordentligt dagen före resan, gärna en kolhydratrik middag. Man bör undvika alkohol, både före och under resan. Man bör börja dagen med en ordentlig frukost och sedan fortsätta med små måltider under resan. Det är bra om man dricker mycket, gärna varmt och kolhydratrikt, men undvik kaffe. Man ska också försöka undvika sådant som sätter ner orken, som nedkylning eller rädsla. Man ska försöka sitta så att man kan titta på horisonten, alltså ha en fast punkt för blicken.
Det finns även en förebyggande medicinering du inte nämner och kanske inte har prövat, så kallat åksjukeplåster. Det är ett läkemedel, Scopolamin, som ges i plåsterform. Man sätter ett plåster bakom örat cirka 5-6 timmar innan resan börja och har sedan effekt av det tills man tar bort det, maximalt tre dygn. Om du inte prövat det skulle jag föreslå att du tar kontakt med allmänläkare innan nästa resa. Du behöver recept för detta läkemedel.
Det finns även andra alternativ till Postafen som du kan diskutera med läkare.