Senast reviderad 2010-10-01

Hur går en meniskoperation till? Hur försiktig måste man vara efteråt?

Fråga

Jag har precis opererat min laterala menisk i vänster knä. Den blev fastsydd efter att ha lossnat.

Min läkare sa att jag inte ska böja knät på fem veckor (mer än 90 grader), men jag känner mig mycket bättre i knät redan efter några dagar.

Nu undrar jag om det på något sätt är möjligt att jag sliter av menisken igen, det vill säga i själva suturen? Hur mycket kan jag egentligen anstränga knät? Viktigast av allt, kommer jag att känna om menisken håller på att gå av igen?

Jag blir orolig av alla knäpp och knak som numera uppstår hela tiden i mitt knä, beror detta kanske mer på att belastningen har förändrats?

Svar

De så kallade meniskerna är två platta, halvcirkelformade skivor. Den ena ligger på insidan och den andra på utsidan inne i leden. Menisker förekommer även på andra ställen i kroppen, till exempel i käklederna.

Besvär med meniskerna kan man få om de spricker eller går sönder. En bit kan då hamna i kläm i leden och orsaka smärtor eller göra att leden hakar upp sig i vissa lägen när man böjer eller sträcker den. Orsaken till meniskskador kan vara akuta skador eller förändringar som kommer långsamt med tiden.

Ofta kan läkaren med hjälp av vissa tester misstänka en meniskskada redan vid kroppsundersökningen. Vanligen gör man inget åt det akut. Det har visat sig att för många personer med meniskskador minskar besvären efter ett par månader. Då behöver man inte göra något, som till exempel operera. Däremot kan det vara viktigt att träna muskulaturen i benet, eftersom minskad aktivitet, till exempel på grund av en skada, snabbt medför att man blir svagare i det benet. Det i sin tur ökar risken för nya skador och besvär.

Om operation behövs, gör man vanligen en så kallad artroskopi (titthålsoperation). Oftast görs den med lokalbedövning, men ibland kan sövning vara nödvändig. Ibland räcker det att bara ta bort den del av menisken som lossnat. Om menisken lossnat från sitt fäste på ledkapseln, och om enda alternativet annars skulle ha varit att ta bort hela menisken, kan man istället välja att suturera. Det innebär att man syr fast menisken, vilket skett i ditt fall.

Hur man behandlas och vad man får för förhållningsorder efter en sådan här operation kan vara olika från person till person. Vad jag skriver här är allmänna riktlinjer, vilket alltså kan skilja sig från vad din läkare säger just i ditt fall.

Efter mellan två och tre månader är det troligt att läkning har skett. Vissa behandlas under den tiden med gips, andra med specialbandage (ortos). Tiden tills man kan röra sig helt som vanligt igen anses vara ganska lång, mellan tre och sex månader. Under denna tid bör man träna med hjälp av sjukgymnast för att stärka muskulaturen i benet. Man bör definitivt vänta med krävande idrottsutövning, eftersom det finns en risk för att menisken kan lossna på nytt. Det är inte säkert att man får några förkänningar om att menisken kommer att lossna igen, utan man måste alltså vänta på besked att läkning har skett och träna upp sig gradvis under kontroll. Om knäppandet som du upplever i leden har något med detta att göra är svårt att säga utan att göra en undersökning av knät.

Det är ytterst viktigt att du följer de instruktioner och begränsningar som du fått av din läkare. Var inte överoptimistisk, utan var försiktig och ha tålamod! Risken är annars att du går för fort fram, och så blir det en ny skada. Samtidigt är det, som jag nämner här ovanför, viktigt med rätt träning. Har du kontakt med en sjukgymnast? Om inte, kontakta din läkare för hänvisning.

Birgitta Ivarsson, Läkare, specialist i allmänmedicin