Senast reviderad 2009-07-01
Hur får man bort sår i näsan?
Fråga
Vad gör man för att få bort sår i näsan?
Svar
Det är rätt vanligt med envisa sår eller skorpor i näsan.
Den vanligaste orsaken är en infektion med virus eller bakterier. En vanlig snuva på grund av virus brukar gå över av sig själv inom tio dagar. Om det finns bakterier i snuvan, streptokocker eller stafylokocker, kan det vara envisare och kräva behandling.
För att veta vilken typ av bakterie det är måste man ta ett odlingsprov.Det vanligaste sättet att behandla är lokalbehandling med antibiotika. I enstaka fall behövs tablettbehandling.
Man kan ha sårskorpor (krustor) eller kråkor i näsan utan någon infektion. Dessa kan ge dålig lukt och bli så torra och hårda att de kan ge sår, och till och med näsblödning. Koksaltssprej eller droppar kan mjuka upp sårskorporna så att de lättare kommer ut och litet olja kan göra att slemhinnorna mjukas upp.
Det kan vara väldigt svårt att inte pilla. Undvik det, dels kan det sprida bakterier mellan näsa och finger dels får slemhinnan inte vara ifred och läka.
Fenazon nässalva som finns receptfritt på apoteket brukar fungera för många.
Karin Strååt, Läkare, specialist i allmänmedicin