Senast reviderad 2008-06-18
Hur blir man av med liktornar?
Fråga
Min man har en elak liktorn under främre trampdynan. Går detta att operera? Han har fotvård varannan vecka och känner lindring några dagar direkt efter behandling. Han har även skoinlägg samt ortopediska skor, men besvären kvarstår. Han blir mycket begränsad på grund av smärtan.
Svar
.
Förhårdnader under trampdynan kan vara mycket besvärliga eftersom de ofta gör ont och gör att man får svårt att gå. Fotvård, inlägg och eventuellt ortopediska skor är den vanliga behandlingen, och detta brukar räcka för att man ska bli besvärsfri och att förhårdnaden går ner. Det är inte så vanligt att man skär bort förhårdnaden, eftersom det ofta kommer tillbaka om man inte avlastar trycket på huden.
Ibland kan det vara problem med benen i foten bakom förhårdnaden. Om ett ben trycker mot huden blir det en förhårdnad under. Sådana problem kan ibland behöva opereras.
Med tanke på hans svåra besvär tycker jag att det är angeläget att ni bokar en läkarundersökning, för att göra vad man kan för att komma tillrätta med besvären.
Rikard Viberg, Läkare, specialist i allmänmedicin