Det du skriver stämmer bra med andra kvinnors erfarenhet.
Besvären vid PMS brukar vara impulsivitet, känslosvängningar och irritabilitet, ibland nedstämdhet. PMS påverkar framför allt humöret, självkänslan och förmågan att handskas med problem och påfrestningar. Det är inte ovanligt med oro och ångest eller aggressioner som är så starka att en del går in i konflikter som hon normalt skulle undvika. Där verkar du vara.
En del hamnar i ett depressionsliknande tillstånd veckan före mens. Det kan kännas meningslöst och hopplöst Man kan känna sig utanför. Även detta verkar du märka. Det brukar kallas premenstruell dysfori (PMD), vilket är en svårare form av PMS. Dysfori betyder ungefär håglöshet, nedstämdhet. En symtomtopp infinner sig efter ägglossning och också en topp de sista sju dagarna före menstruation. Symtomen tycks sammanfalla med fallande östrogennivåer.
Kvinnor över 30 år är mer drabbade och besvären tenderar att bli tydligare, just som du skriver. Cirka nio av tio kvinnor har någon form av besvär före mens, men för de flesta är de lindriga.
PMS omfattar även kroppsliga symtom som ömma bröst och huvudvärk. Man räknar med att nästa en av tio kvinnor i fruktsam ålder lider av svår PMS, samma symtom men betydligt kraftigare.
Det finns i dag inget botemedel mot PMS, men de så kallade SSRI-preparaten kan lindra symtomen.
Vissa kvinnor kan känna illamående den första vecka av behandlingen och då kan det fungera bättre att ta medicinen regelbundet. Man kan också försöka byta SSRI.
Det finns en annan medicin som heter Spironolakton som har en urindrivande effekt och en viss hormonell effekt.
Några praktiska tips är att vara snäll mot sig själv under PMS fasen. Undvik att stressa och välj att göra lätta saker om det går. Tillåt dig att koppla av lite extra. För almanackan med tiden för mens. Det är en stor hjälp att veta vad besvären beror på när de kommer. Om du vill kan du ta med PMS i beräkningen när du planerar din tid och vad du ska göra.
När du har PMS - motionera gärna eller ha sex. Båda sakerna lindrar spänningar, oro och ilska.