Senast reviderad 2010-10-01

Vad gör man åt en spinal stenos?

Fråga

Har fått diagnosen spinal spinos, men ingen direkt information om vad det är. Vill veta vad kan det leda till, behandling, egenvård.

Ju mer jag går och rör mig desto ondare får jag Blir jag invalid genom att acceptera denna smärta eller?

Svar

Det är tråkigt att se att du har så mycket besvär av din rygg. Det är tråkigt också att se att du inte har fått veta mer om vad spinal stenos är.

Spinal stenos innebär att den kanal i ryggraden, där bland annat ryggmärgen sitter, är trång. Orsaken är ofta åldersförändringar. Ibland finns medfödda avvikelser som gör att det redan från början är trångt och då kan även mindre åldersförändringar ge spinal stenos.

Det typiska för spinal stenos är smärtor i benen när man gått ett tag. Sätter man sig så släpper smärtan. En del har också ont i ryggen. Var i benen det gör ont kan variera. En del har ont i knävecken. Det finns förstås andra orsaker till att man har ont i knävecken och knäna.
Många personer med spinal stenos har inga besvär alls utan den spinala stenosen är ett bifynd som hittas på datortomografi eller magnetkameraundersökning.

Operation av spinal stenos är inte lika vanlig nu för tiden, eftersom undersökningar har visat att resultaten på sikt ofta inte är bättre än om man inte opererar. Naturligtvis måste läkaren ta ställning till hur man ska göra i det enskilda fallet. Det beror inte bara på hur kraftig den spinala stenosen är om man ska operera eller inte, utan även på hur sjukgymnastik, träning, värktabletter, med mera, hjälper.

Är det riktigt trångt så kan ibland en operation övervägas, men det är vanligare att man försöker med träning och sjukgymnastik. Om man överväger en operation måste man ta hänsyn till många andra faktorer än hur den spinala stenosen ser ut. Till exempel hur mycket besvär man har, vilka andra behandlingsmetoder som finns, om man är frisk för övrigt, med mera.

De tre hörnstenarna i behandlingen av ryggont är att man håller igång med vardagliga aktiviteter, att man tränar samt sjukgymnastik eller liknande. Detta gäller även ryggont på grund av spinal stenos. Kurortsvård eller behandlingshem kan också vara en bra behandling, men det är inte alltid landstinget betalar sådant. Ofta får man pröva sig fram när det gäller olika behandlingar. De tre hörnstenarna att man håller igång med vardagliga aktiviteter, att man tränar samt sjukgymnastik eller liknande brukar dock alltid ingå i behandlingen.

Om den behandling som jag skrivit om ovanför inte hjälper, kan det också vara aktuellt med behandling på behandlingshem. Det kan dock vara svårt i vissa landsting att få bidrag till denna behandling. På många ställen finns också smärtkliniker och liknande, där man ofta kombinerar sjukgymnastik, träning, behandling med läkemedel och psykologbehandling. I enstaka fall av spinalstenos, där den vanliga behandlingen inte hjälpt och personen har svåra besvär, kan operation övervägas.

Det finns inget som talar för att spinal stenos blir värre av att man rör sig. Antagligen är det tvärtom, eftersom åldersförändringar brukar komma långsammare om man rör sig och motionerar.

Det är den läkare som har undersökt dig och känner till din sjukhistoria som bäst kan avgöra vilken eller vilka behandlingsmetoder som är bäst för dig.

Rikard Viberg, Läkare, specialist i allmänmedicin