Undantag
Undantag från tystnadsplikten
Även om sekretessen och tystnadsplikten är omfattande kan sekretessen brytas under vissa omständligheter, utan att man som patient ger sitt medgivande. Det gäller till exempel om
- en domstol, åklagar-, polis-, kronofogde- eller skattemyndighet begär att få veta om en viss person vistas på en vårdinrättning
- socialstyrelsens råd för rättsliga, sociala och medicinska frågor behöver uppgifterna för sin verksamhet
- transportstyrelsen behöver uppgifterna för att pröva någons lämplighet att ha körkort, traktorkort eller taxiförarlegitimation
- uppgifterna behövs när det ska prövas om en student ska stängas av från högskoleutbildning
- uppgifterna behövs för en rättsmedicinsk undersökning.
När det gäller misstanke om brott som är så allvarligt att det ger minst ett års fängelse har vårdpersonal rätt att bryta mot tystnadsplikten genom att göra en polisanmälan om brottet och svara på frågor från såväl polis- som åklagarmyndigheterna. Exempel på sådana brott är mord, våldtäkt och grov misshandel. Det finns också vissa trafikbrott med lägre straffskala till exempel rattfylleri som vårdpersonal har rätt anmäla.
Särskilda undantag för barn
När det gäller barn görs undantag från tystnadsplikten om vårdpersonalen misstänker att barn utsätts för ett brott. Det kan handla om misshandel eller sexuella övergrepp.
Om vårdpersonalen misstänker att ett barn far illa ska personalen anmäla sådana misstankar till socialtjänsten, som gör en utredning och evenutell polisanmälan. Detsamma gäller om det pågår en utredning av något slag som gäller en minderårigs behov av skydd. Även då är vårdpersonalen skyldig att lämna ut information som kan ha betydelse för utredningen.
Försäkringskassan och försäkringsbolag
Man bestämmer själv om hälso- och sjukvården ska får lämna ut uppgifter om vilka sjukdomar man har eller vilka behandlingar man fått. Men om man är sjuk och ansöker om sjukersättning från försäkringskassan får vårdpersonalen lämna ut de uppgifter som behövs för att bedöma om man har rätt till sjukersättning.
Det gäller om man råkar ut för en skada eller sjukdom och vill ha ut ersättning från sitt försäkringsbolag. Om man ansöker om att få ut pengar på sin försäkring har försäkringsbolaget rätt att få del av de uppgifter som behövs för att bedöma om man har rätt att få ersättning.
Ingen åldersgräns för barn att bestämma själva
När det gäller små barn är det vårdnadshavarna som bestämmer om uppgifter ska få lämnas ut eller ej. När barnet blir äldre och kan anses moget i detta avseende får barnet själv avgöra om vårdpersonalen får lämna ut uppgifter och till vem. Det finns alltså inte någon särskild åldergräns för när barnet får bestämma själv utan det får avgöras från person till person. Det kan också hända att vårdnadshavare inte får veta barnets hälsotillstånd.
Brott mot tystnadsplikten
Även om det finns vissa lägen när vårdpersonal får bryta eller ska bryta mot tystnadsplikten är det enbart i undantagsfall. Grundtanken är att tystnadsplikten är till för att skydda patienten.
Om man som patient misstänker att någon i vårdpersonalen har brutit mot tystnadsplikten kan man anmäla det till polisen eller Socialstyrelsen. Det kan leda till att den personen blir åtalad och dömd.