Senast reviderad 2010-06-09

Hur länge kan man ha besvär efter en borreliainfektion?

Fråga

Jag hade en borreliainfektion i en fotled för ett år sedan och har fortfarande besvär med värk i foten. Är detta vanligt?

Svar

Generellt kan man säga att det är mycket ovanligt med kvarstående besvär efter en rätt behandlad borreliainfektion.

En ledinflammation orsakad av borrelia, en så kallad borreliaartrit, är en komplikation till en borreliainfektion, som ofta börjat med en hudrodnad där fästingen suttit. Ibland syns inte någon hudrodnad trots att man blivit infekterad, eller så upptäcker man den inte.

Därför har infektionen ofta fortgått i månader innan ledinflammationen uppstår. Då kan infektionen redan ha hunnit orsaka förändringar i  leden som förslitning, artros. Det kan yttra sig som en bestående värk efter att borreliainfektionen behandlats.

Vid borreliaartrit kan infektionen aktivera en form av reumatisk värk i leder och muskulatur. I dessa fall kan man ha nytta av en lokal kortisoninjektion i den drabbade leden. Man ska dock alltid först ha prövat att behandla med antibiotika i två omgångar för att vara helt säker på att borreliabakterierna avdödats. Det har nämligen visat sig att bestående värk efter en borreliainfektion är vanligare hos dem som först behandlats med kortison och därefter med antibiotika.

Johan Berglund, Läkare, specialist i allmänmedicin