Små ofrivilliga ryckningar i några muskelfibrer är något som nästan alla människor upplever någon gång. Detta är alltså ett mycket vanligt fenomen som uppträder oftare om man känner sig psykiskt pressad eller på annat sätt är spänd. Ett ställe där musklerna ofta är spända är runt ögonen, och det är ofta där som ryckningarna kan komma.
Att få dessa ryckningar i tid och otid är förstås påfrestande. Orsaken till sådana här ryckningar är inte hundraprocentigt vetenskapligt klarlagd, men man kan tolka det som ett retningstillstånd i det komplexa systemet av nerver, nervförbindelser och muskel som utlöser en muskelrörelse.
Behandlingsmässigt är det sällan som man behöver eller kan göra något åt dessa ryckningar. Om man vet med sig att man är spänd i en viss muskelgrupp till exempel kring ögonen kan man ha nytta av massage med fingertopparna eller avslappningsövningar. Hos de flesta brukar ryckningarna gå över på någon vecka eller två utan att man gör något alls. Och vad jag förstod av din fråga var du besvärsfri i perioder. Men det är alltså vanligt att ryckningarna kan komma tillbaka efter ett uppehåll.
Det finns en speciell typ av små ryckningar framför allt kring munnen och händerna som kallas tetani. Detta beror på att man, ofta utan att man tänkt på det, under psykisk stress andats häftigt, hyperventilerat. Det kan leda till att man får en rubbning av kalkbalansen så att kalkhalten i blodet sjunker. När det sker får musklerna en ökad tendens att dra ihop sig i form av små ryckningar, vilket alltså oftast sker kring mungipan eller att tummen åker in mot handflatan. Man brukar också uppleva stickningar, en sockerdrickskänsla. Om man andas lugnare eller, vilket är ännu mera effektivt, återandas luften i en papperspåse försvinner besvären snabbt.
Det finns också en typ av lite kraftigare muskelryckningar som du kanske hört namnet på, tics. Just vad gäller ögonen brukar tics leda till en mera kraftig rörelse, till exempel en blinkning. Till skillnad från de tidigare nämnda muskelryckningarna så går det vid tics en liten stund, minst någon sekund, mellan ryckningarna. Även tics är ofarligt.
Om du osäker på vad som kan gälla för dig eller om dina besvär gradvis ökar, be en läkare på vårdcentral (eller motsvarande) göra en bedömning av dina besvär.