Senast reviderad 2009-10-09
Jag undrar om det finns medicin mot lågt blodtryck?
Fråga
Jag är en tjej på 23 år. Jag har väldigt dålig cirkulation och blodtryck! Så fort jag sitter still ett tag börjar det isa i fötterna och huvudet blir helkonstigt. Vad gör jag åt detta? Finns det någon medicin för att förbättra trycket?
Svar
Dålig cirkulation, det vill säga att blodet har svårt att cirkulera runt i blodkärlssystemet är väldigt ovanligt när man är så ung som du är. De besvär du skriver om får inte mig att fundera på att din blodcirkulation skulle vara dålig, inte heller på någon annan allvarlig sjukdom. Ganska ofta kan själva oron kring något man upplever i kroppen göra att uppmärksamheten skärps och att problemet av just det skälet blir mer märkbart.
Lågt blodtryck är skonsamt för blodkärl och hjärta även om det ibland kan ge besvär på så sätt att man blir lite yr när man hastigt reser sig upp.
Den bästa behandlingen för den som har lågt blodtryck är att öka dosen av fysisk aktivitet med promenader, jympa, cykelturer eller liknande. Jag tror inte att du behöver oroa dig för din kroppsliga hälsa. Säkert har du, som de flesta andra, nytta av att leva sunt med lagom motion, mat, sömn och glädje.
Christina Ledin, Läkare, specialist i allmänmedicin