Senast reviderad 2010-10-27

Vad innebär en trikomonasinfektion?

Fråga

Jag undrar om man kan ha en tyst trikomonasinfektion en längre tid, som senare börjar ge symtom.

Kan besvär som klåda och sveda även sprida sig utanför vagina, över vulvaområdet och bakåt?

Kan det även sprida sig till andra delar av kroppen, till exempel via handduk eller att man oförsiktigt kliat sig i underlivet och sedan i naveln?

Finns numera någon annan behandling än antibiotika?

Om man går till gynekolog, har man "rätt" att få ett trikomonastest även om det är mycket länge sedan man haft samliv med någon, och läkaren inte tror att det handlar om det?

Svar

Trikomonas är en mikroorganism som består av bara en cell med ett gissel. Hela organismen rör sig på ett karakteristiskt sätt och är tillräckligt stor för att kunna studeras i ett vanligt mikroskop. Trikomonas är troligen en av de vanligaste orsakerna till en infektion i underlivet. Man räknar med att upp till hälften av alla kvinnor kan bära på infektionen. Trikomonas kan överföras vid födseln och vid sexuella relationer senare i livet.

Symtom på en infektion orsakad av trikomonas är en illaluktande, gulgrön och ofta riklig flytning. Inte sällan har man samtidigt en klåda och ömhet i slidan. Många män och kvinnor får aldrig några besvär av sin infektion, något som läkarna inte har kunnat förklara. Behandlingen är en slags antibiotika som kan ges lokalt i slidan eller i form av tabletter som man sväljer. Eftersom många bär på infektionen utan att ha symtom, rekommenderar läkarna att även partnern behandlas.

Här kommer mina svar på dina frågor:

  • Ja, det är mycket vanligt att man kan gå länge med en infektion utan att man har tecken till att man har smittats.
  • Ja, infektionen kan sprida sig till angränsande områden.
  • Man skulle väl även kunna tänka sig att infektionen kan sprida sig som du beskriver, men det hör nog till undantagen.
  • Om du menar annan medicinsk behandling, så finns det bara antibiotika.
  • Eftersom det är ganska enkelt att ta prov på din flytning och titta på den i ett mikroskop, tycker jag det är rimligt att du ber din läkare om ett test.

Marianne Flodin, Läkare, specialist i allmänmedicin