Senast reviderad 2010-08-30
Hur länge är man stel efter ett handledsbrott?
Fråga
Jag bröt handleden och fick en distal radiusfraktur för drygt två månader sedan. Frakturen behandlades med gipsning i sex veckor och jag tog bort gipsen för tre veckor sedan.
Jag tränar nu handen och armen fyra gånger dagligen, men är fortfarande ordentligt stel i handleden. Hur länge kommer det att vara stelt och smärtsamt? Jag kan inte se några framsteg vid vrid och böjrörelser av handleden.
Brukar man inte röntga när gipsen tas bort? Kommer jag att bli helt bra?
Svar
Det är vanligt med besvär i form av stelhet, nedsatt rörlighet och smärta efter brott på radius (strålbenet). Tiden det kvarstår kan variera mycket. Det är inte ovanligt att man har känningar upp till ett år efter skadan.
Kontrollröntgen kan göras om man misstänker att läkningen av benet inte går som den ska. De besvär du beskriver är ändå rätt typiska efter en skada som uppkom för drygt två månader sedan. Den nedsatta rörligheten beror på att handleden varit gipsad. Gipsningen som underlättar benets läkning orsakar dessvärre också att leder stelnar till och att muskler tappar kraft.
Boten för detta är träning, träning och åter träning. Det kan verka trögt och gå långsamt, men det blir successivt bättre. Det kan vara bra att ha hjälp av en sjukgymnast för träningen.
Staffan Lingärde, Läkare, specialist i allmänmedicin