Senast reviderad 2012-04-18
Varför har en bebis smetiga ögon i flera månader?
Fråga
Vårt fem månader gamla barnbarn har haft var i ögat sedan han föddes. På BVC säger de bara att man ska tvätta rent, men varet vill i alla fall inte ge sig. Vad kan det bero på?
Svar
Spädbarn har trängre tårkanaler än äldre barn och vuxna. Då blir den naturliga sköljningen av ögat sämre. Det är den vanligaste orsaken till att de lättare får var i ögonen.
Precis som de säger på BVC ska man i första hand tvätta och hålla ögat rent. I de flesta fall brukar tårkanalen öppna sig självt under det första året. Då försvinner oftast besvären. Om inte, kan barnet behöva träffa en ögonläkare.
I sällsynta fall kan barnet ha en infektion i ögat som behöver behandlas med antibiotika. Därför är det bra att sjuksköterskan på BVC får undersöka barnet.
Ann-Sofie Norling, Sjuksköterska