Senast reviderad 2012-05-30

Vad kan jag göra efter en nervskada vid en tandoperation?

Fråga

Vid en tandoperation för ett år sedan skadades en nerv. Jag har ingen känsel på den sidan inne i munnen och en bedövningskänsla sitter kvar i ansiktet.

Vid den här tidpunkten fick jag dimsyn på ögat på samma sida. Kan det finnas ett samband? Vad ska jag göra?

Svar

Komplikationer med nedsatt känsel efter bedövning kan uppstå i samband med ingrepp i alla kroppsdelar. I munhålan är det vanligast vid tandoperationer i underkäken, där nerverna som ska bedövas löper i trånga benkanaler. Det kan finnas en risk att tandläkaren oavsiktligt sticker bedövningsnålen i nerven. Eventuellt kan det också bli en skada av själva ingreppet. Känselbortfall efter bedövning vid tandoperation i överkäken är inte alls lika vanligt, men kan förekomma.

De nervgrenar som bedövas vid tandoperationer i underkäken heter mandibularisnerven och lingualisnerven. Motsvarande nervgren i överkäken heter maxillarisnerven. Dessa nervgrenar kommer i sin tur från trillingnerven, en av de större nerverna i skallen. Den kommer från hjärnan och löper ut framför örat innan den delar upp sig. Det finns ytterligare en gren från trillingnerven, den så kallade oftalmikusnerven, som går upp till ögat. Men den grenen är man inte i närheten av vid vanliga tandoperationer, vilket innebär att det i sådana fall inte borde finnas något samband mellan tandbedövningen och ögonsymtom.

Vid större operationer i ansiktet, till exempel vid större ingrepp på käkarna, kan situationen vara annorlunda. Då läggs bedövningen på ett annat sätt, och komplikationer även från nerver upp till ögonen kan förekomma.

Nervskador är oftast övergående, men kan i sällsynta fall bli bestående. Om känseln inte har blivit som vanligt inom två år kan man få ersättning från Patientförsäkringen. Därför är det viktigt att kontakta tandläkaren, så att du blir undersökt och att dina symtom noteras i journalen. Tandläkaren kan också hjälpa till med anmälan för att få ut ersättningen.

Men eftersom du också fått dimsyn, vilket inte borde uppkomma till följd av tandoperationen, är det viktigt att du också beställer tid hos läkare för undersökning. Du kan i första hand vända dig till en läkare på vårdcentralen.

Roger Ivarsson, Tandläkare