Precis som du skriver är det så att den som har en psykos tappar kontakten med verkligheten. Han eller hon kan uppleva sig se och höra saker som andra inte uppfattar. Man kan höra röster eller uppleva synvillor. Det förekommer också att man har känselintryck utan verklighetsbakgrund.
Den här förlusten av kontakt med verklighet är inte total. Den som är sjuk uppfattar delar av omgivningen på ett helt riktigt sätt. Man kan förstå och lita på nära och kära mitt i en kaotisk verklighetsbild, även om man ibland helt kan missuppfatta det som sägs och görs. Den här blandningen kan vara förvirrande och svår att förstå inte bara för anhöriga utan ibland också för oss som i yrket möter psykotiska människor.
Ibland kan det vara så att man hör röster som kommer med instruktioner om vad man ska göra.
Den som är sjuk upplever ibland dolda budskap i meddelanden på TV, radio eller i tidningar. En löpsedel kan till exempel uppfattas som att den är riktad just till mig och väderleksrapporten kan innehålla en dold kod med en viktig instruktion om något jag bör göra.
Många sjuka kan ha en felaktig föreställning om det egna jaget. Det kan vara så att man tror att man är odödlig, att man är en återfödd historisk person eller rentav gudomlig.
Ordet neuros används inte så mycket idag som tidigare. Med neuros menas en mindre svår form av psykisk ohälsa. Vid neuroser är verklighetsuppfattningen inte störd på samma sätt som vid en psykos.
Vid ångestneuroser, det som idag brukar kallas ångesttillstånd, oroar man sig mer för vardagen och tillvaron än vad de flesta tycker är rimligt, men man är oftast medveten om sin överdrivna rädsla.
Vid tvångsneuroser, tvångssyndrom som man säger numera, kan den som inte mår bra lindra oron och ångesten genom att utföra vissa ritualer, i tankevärlden eller i praktisk handling. Genom att exempelvis tvätta händerna ett visst antal gånger varje gång man kommer hem eller tänka i ett speciellt mönster kan man tillfälligt må bättre. Den som har ett tvångstillstånd är medveten om att tvånget är "onödigt" och skäms ofta över det.