Senast reviderad 2012-04-10

Vad kan orsaka Parkinsons sjukdom?

Fråga

Jag har läst att en ökad känslighet för giftiga ämnen kan orsaka Parkinsons sjukdom. Vet man vilka dessa giftiga ämnen är? Räcker det att man utsätter sig för till exempel lösningsmedel på arbetsplatsen? Och hur är med boxarskador i hjärnan? Jag tänker förstås på Mohammed Ali som fick Parkinsons sjukdom.

Svar

Idag delas personer med Parkinsons sjukdom huvudsakligen in i två grupper, primär och sekundär Parkinsons sjukdom.

Vid primär Parkinsons sjukdom är sjukdomsorsaken okänd.

Vid sekundär Parkinsons sjukdom anses att orsaken till förändringarna i nervcellerna är läkemedel, andra droger eller gifter. Läkemedel mot psykoser kan framkalla parkinsonsymtom och dessa kan mer eller mindre gå tillbaka när läkemedlet tas bort.

Mindre vanliga orsaker innefattar kolmonoxidförgiftning, manganförgiftning, vattenskalle, samt skador på hjärnan som tumörer, blodpropp i hjärnan och subduralhematom, blödning innanför hårda hjärnhinnan.

Det finns också en drog, metkatinon, som intravenösa missbrukare kan få i sig som kan framkalla plötsliga parkinsonsymtom som inte går tillbaka.

I enstaka fall av Parkinsons sjukdom har det kunnat visas att det finns förändringar, så kallade mutationer, i vissa arvsanlag, gener. Hur dessa genförändringar i sin tur påverkar för att framkalla sjukdomen är inte känt, men det finns spekulationer. En möjlig förklaring kan vara att den drabbade personen är mer känslig för påverkan av utifrån kommande gifter. Om det finns fler gifter än de som räknades upp tidigare i svaret, återstår att visa.

En annan möjlighet är att en virusinfektion någon gång under livet har åstadkommit skador i de nervceller som är aktuella vid Parkinsons sjukdom, och att den naturliga minskningen av celler som sker med stigande ålder hos dessa individer leder till parkinsonsymtom. Andra personer, som inte har den här virusskadan, klarar sig tack vare att deras utgångsläge är bättre.

En forskningsuppgift tyder på att det kan vara så kallade fria radikaler, ämnen som kan åstadkomma skador på celler och vävnad, som ligger bakom nervcellskadorna vid Parkinsons sjukdom, och att dessa fria radikaler kan ha bildats från dopamin, en substans som hjälper till att leda impulser mellan olika nervceller.

Det är många spekulationer och osäkra uppgifter när det gäller din fråga om Parkinsons sjukdom vilket speglar att vetenskapen inte har riktigt säkra uppgifter om detta.

När det gäller boxning och Parkinsons sjukdom är det inte omöjligt att skador kan uppstå som leder till denna sjukdom hos boxare som får upprepade slag mot huvudet under sin karriär. Hur ofta det händer finns inga uppgifter på, och om det i Muhammed Alis fall är boxningen som lett till att han har fått Parkinsons sjukdom kan ingen säga. Det är troligen vanligare att boxare som fått många slag mot huvudet får demens till följd av detta.

Bengt-Olof Johansson, Läkare, specialist i allmänmedicin