Sklerodermi (progressiv systemisk skleros) är en ovanlig sjukdom som kan drabba olika organ. Behandlingen är därför beroende på vilka delar av kroppen som angripits. Ofta rör det sig om hud och underhud, blodkärl, hjärta, njurar eller lungor.
Raynauds fenomen är mycket vanligt. Det innebär kraftigt ökad köldkänsla i händer och fötter. Här används ofta blodkärlsvidgande salvor eller tabletter som innehåller nitroglycerin, ibland kompletterat med en blodtrycks- och kärlkrampsmedicin som heter Adalat. Egenvården innefattar rökstopp om man röker, samt varm klädsel.
Vid sammandragning och skrumpning av hud och underhud, så kallad hudskleros, ges ibland Penicillamin, ett preparat som endast skrivs ut på särskild licens av läkare som är specialister på området. Om lungorna är angripna kan det vara aktuellt med cellgifter, som Sendoxan. Vid njurskada ges ofta en typ av mediciner som annars mest används vid hjärtsvikt, så kallade ACE-hämmare. När sjukdomen är långt framskriden används inte sällan mycket speciella behandlingsmetoder med kombinationer av cellgifter och immunpåverkande läkemedel.
Eftersom sklerodermi är en sällsynt och ofta komplicerad sjukdom bör behandlingen skötas av reumatolog och/eller invärtesmedicinsk specialist.