Senast reviderad 2010-10-07

Hur länge ska man fortsätta ta kortison mot polymyalgia reumatika?

Fråga

Min mamma har fått polymyalgia reumatika. Hon har fått stora mängder kortison. Tydligen ska hon fortsätta med medicinen fast hon känt sig bra länge. Hur blir det då med biverkningar?

Svar

Polymyalgia reumatika karaktäriseras av inflammation i muskler och ibland små blodkärl. Symtomen är stela och värkande muskler och hög sänka. Åkomman kan mycket framgångsrikt behandlas med kortison. Under den första tiden ges relativt höga kortisondoser, som med ledning av laboratorieprover och graden av besvär successivt trappas ner till en så låg underhållsdos som möjligt.

Risken är stor för återfall i nya sjukdomsskov om kortisonbehandlingen avslutas för tidigt. Det är därför praxis att man behandlar med kortison under en längre tid, vanligen upp till cirka två år, även om man känner sig helt bra. Man har alltså inget val! Eftersom underhållsdosen hålls så låg som möjligt är biverkningarna få. Sannolikt kan man dock anta att det finns viss risk för ökad urkalkning av skelettet under behandlingstiden. Detta kan motverkas genom att man samtidigt intar extra kalcium och D-vitamin eller andra läkemedel som förebygger benskörhet, så kallade bifosfonater. Särskilt om man sedan tidigare har tecken till urkalkning av skelettet kan det rekommenderas.

Herbert Sandström, Läkare, specialist i allmänmedicin