Senast reviderad 2008-11-19

Varför har jag fortfarande ont i ryggen efter att ha fallit av min häst?

Fråga

Jag ramlade av min häst för en dryg vecka sedan och landade på ryggen. Jag bar ingen säkerhetsväst och landade på en grusväg. Mina besvär har tilltagit lite och jag har svårt för att böja mig och sitta direkt på rumpan. Svårast är det på morgonen och kvällen. Det hugger till i nedre ryggen vid olika rörelser, som om det satt en kniv i sittbenet.

Jag har provat med antiimflammatoriska och smärtstillande läkemedel utan någon effekt. Vad finns det mer att göra?

Svar

Det var otur att du ramlade av hästen. Samtidigt kan jag tycka att det var tur att du landade på grus och inte på något hårdare.

Jag kan inte avgöra vad som gör ont i din rygg, men ofta blir det värre efter några dagar när man slår sig på det sätt du gjorde. Det uppstår ofta en svullnad när man slagit sig och svullnaden tilltar ofta under de första dagarna och gör då mer ont än i början. Vanligtvis brukar det hela bli bättre efter en vecka.

Enbart genom att läsa din fråga kan jag inte avgöra om det kan ha hänt något mer med ryggen. Jag tycker därför att du bör ta kontakt med sjukvården. I första hand rekommenderar jag att du ringer till vårdcentralen eller sjukvårdsrådgivningen.

Rikard Viberg, Läkare, specialist i allmänmedicin