Du ställer frågor om öronproppar och deras skyddseffekt. Det är bra att du är noga med att skydda dig från för högt ljud. Olika sorters öronproppar skyddar olika bra. Det finns ett antal olika sorter att köpa.
Apoteket säljer engångsproppar som man ska forma och stoppa in i hörselgången. De dämpar mest på de farliga frekvenserna, runt 40 dB. De passar bra om du vill ha maximal dämpning till exempel vid skytte, eller om du övar trummor. Men eftersom den dämpar minst i basregistret och mest i diskanten så låter ljudet "murrigt" och inte särskilt naturtroget.
En annan öronpropp kallas musik- och simproppen. De mjuka flänsarna skyddar även örat mot vatten. Proppen dämpar mer i diskanten än i basen. Ljudet upplevs lite bättre än engångspropparna. Dessa kan du tvätta av med tvål och vatten och använda många gånger.
En propp som heter ER20, ger en relativt rak dämpningskurva och därför lämpar sig bra om du sysslar med musik eller dylikt.
Om du låter öronpropparna sitta inne i hörselgången hela tiden du vistas i bullrig miljö, så skyddar de bra. Dra aldrig ut dem mitt i bullret! Det kan bli som en ljudchock för örat och påverka hörseln negativt.
Du kan läsa mer om olika öronproppar och hur mycket de dämpar på den bifogade länken.